حلال چیست؟

 حلال یا solvent ماده ای ست که با حل کردن یک حل شونده در خود یک محلول ایجاد میکند.solvent ها اصولا به شکل مایع اند اما به شکل جامد و گاز و یا سیال هم میتوانند باشند.با توجه به میزان دما مقدار حل شونده در حجم مشخصی از حلالها تغییر میکند.یکی از معروف ترین حل کننده  ها آب میباشد.این حلال ها درتولید محصولات غذایی استفاده میشوند.

حلال

کاربردهای حلالها 

حلالها در صنایع شیمیایی و صنایع  غذایی و دارویی  از جمله شرکت نفت وگاز و فرآیند های شیمیایی کاربرد وسیعی دارند.آب متداول ترین حلال شیمیایی است  که کاربرد زیادی دارد  و از مولکول های قطبی و کوالانسی تشکیل شده است.به مواد که در آب حل شود محلول ابی گفته میشود. تترا کلر اتیلن به عنوان حلال آلی و تولوئن و تورپتین  به عنوان رقیق کننده رنگ و استون نوعی حلال چسب میباشد.

  • استفاده در خشک شویی: مانند تتراکلراتیلن 
  • رقیق کننده رنگ:مانند تولوئن و تربانتین
  • پاک کننده لاک ناخنو حلالهای چسب:مانند استون،متیل استات ،اتیل استات
  • پاک کننده لکه :مانند هگزان و اتر بنزین
  • در تولید مواد شوینده :مانند ترپین مرکبات
  • صنایع شیمیایی 
  • صنایع دارویی
  • در صنعت نفت وگاز
  • سنتز های شیمیایی و فرایندهای تصفیه 

تقسیم بندی حلال های شیمیایی

قطبی و غیر قطببی

به دو دسته قطبی  و غیر قطبی تقسیم بندی میشوند.به طور کلی حلالهایی که با ثابت دی الکتریک کمتر از۱۵ غیر قطبی هستند. شاید برایتان سوال پیش بیاد که ثبت دی الکتریک چیست؟ تمایل حلالها  را برای لغو و کاهش مقداری از توتن و قدرت میدان الکتریکی ذره باردار شناور اندازه گیری میکند.به طور کلی ثابت دی الکتریک توانایی یک حلال رادر حل کردن ترکیبات یونی را مشخص میکند.

پروپیک و آپروتیک

حلال ها ی شیمیایی که دارارای پیوند هیدروژنی اند و ساختا رمولکولی خود دارای یکی از اتم های اکسیژن متصل به هیدروژن هستند حلال های پروتیک گفته میشود.

و اگر توانایی پیوند هیدروژنی نداشته باشند آپروتیک گفته میشود.

 

انواع حلالهای پرهام شیمی:

ان هپتان 

ان هگزان

اتیلن گلیکول

بوتیل گلیکول

بوتیل استات

اتیل استات

استون

تولوئن

زایلین

ایزوپروپانول

ایزوپروپانول ریکاوری

اتانول

متانول

اورتوزایلن

ایزوبوتانول

استایرن منومر

ارتوزایلن

بنزن

ان هپتان

ان هگزان

خرید و فروش حلال ها 

شرکت پرهام شیمی انواع حلالهای شیمایی مورد نیاز برای تهیه وتولید محصولات صنعتی و محصولات غذایی را با قیمت مناسب در اختیار تمایی صنایع غذایی و کارخانجات ارئه میدهد. جهت اطلاع بیشتر از لیست قیمت و کیفیت انواع حلالها با شماره ۰۹۱۲۲۰۷۴۳۱۲ تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *