سولفات چیست؟

سولفات یا sulfate  به گروهی از ترکیب ها ی یونی از گوگرد گفته میشود.یون سولفات  آنیونی با بنیان چند اتم کربن  و فرمول SO₄²- است .sulfute به معنی نمک (sult)است.نمک ها به عنوان مشتقات اسیدی و پراکسیدسولفاتها در صنعت مورد استفاده قرارمیگیرد و کاربرد بسیاری هم در زندگی روزمره دارد.

سولفات ها

سولفات های صنعتی:

سولفات های صنعتی از جمله ترکیبات شیمیایی هستند که در صنایع به وفور استفاده می شوند و به همین دلیل قصد داریم که در مجموعه پرهام شیمی به بررسی این سولفاتها بپردازیم و آنها را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

سولفات در واقع به مجموعه ای ترکیبات یونی گفته می شود که از گوگرد و یا همان سولفور ساخته می شوند. سولفات ها در صنایع مختلف به شکل نمک، مشتقات اسیدی و همچنین پراکسیدهای سولفات مورد استفاده قرار می گیرند.سولفاتها دارای انواع مختلفی هستند و به دلایل متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند که در پرهام شیمی آنها را بررسی می کنیم.

انواع سولفات و کاربرد های انها در صنایع چیست؟

سولفات ها در صنایع مختلف به میزان زیادی استفاده می شوند و مهم ترین انواع آنها که در صنایع استفاده می شوند به همراه کاربرد آنها از قبیل زیر هستند:

انواع سولفات ها:

سولفاتها انواع مختلفی داشته و کاربرد های فراوانی دارندو و براساس دسته بندی و نوع مختلف این مواد در صنایع و معادن مورد مصرف قرار میگیرند.شرکت تجارت پرهام شیمی انواع این محصول را کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه نموده و عرضه مینماید و در اختیار همکاران قرار میدهند.

 • سولفات  آلومینیوم
 • سولفات منیزیم
 • سولفات  آمونیوم
 • سولفات نیکل
 • سولفات  مس
 • سولفات  روی
 • سولفات قلع
 • سولفات آهن
 • سولفات منگنز
 • سولفات کبالت
 • سولفات پتاسیم
 • سولفات سدیم

سولفات کلسیم:

سولفات کلسیم در حالت طبیعی به شکل هیدراته است و برای تولید کردن پلاستر از آن استفاده می شود. علاوه بر آن از سولفات کلسیم در صنعت ساختمان سازی در هر سال بیش از صد میلیون تن استفاده می گردد.

سولفات مس:

سولفات مس که به آن ویتریول آبی نیز گفته می شود یک نوع قارچ کش است که برای انجام امور مربوط به آبکاری از آن به عنوان یک نوع الکترولیت استفاده می شود.

سولفات آلومینیوم:

سولفات آلومینیوم در صنایع مختلفی استفاده می شود اما بیشترین کاربرد آن در خصوص تصفیه آب و فاضلاب است که سولفات آلومینیوم در این خصوص به عنوان یک منقعد کننده به کار می رود.

سولفات آهن:

سولفات آهن از جمله مکمل های معدنی است که به عنوان ویتریول سبز نیز آن را می شناسند.از این نوع سولفات معمولا برای امور صنعتی، کشاورزی  و دارویی استفاده می شود.

سولفات منیزیم:

سولفات منیزیم که آن را به عنوان نمک اپسوم نیز می شناسند در حمام های درمانی استفاده می شود اما از آن به عنوان کودهای کشاورزی نیز استفاده می کنند.

سولفات روی:

این ماده از جمله سولفات های صنعتی است که به عنوان ویتریول سفید نیز شناخته می شود و یک ماده افزودنی غذایی در صنعت کشاورزی است که به کار بردن آن در این صنعت مزایای زیادی دارد و باعث بهبود عملکرد خاک و رشد گیاهان می شود.

سولفات سدیم:

سولفات سدیم به صورت کلی یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی است که در جهان استفاده می شود و از آن به منظور تولید مواد شوینده و تولید کاغذ استفاده می شود. علاوه بر آن این نوع سولفات در صنعت شیشه سازی نیز به وفور کاربرد خواهد داشت.

سولفات منگنز:

سولفات منگنز در صنایع کشاورزی به میزان زیادی استفاده می شود. و از آن برای تامین کردن منگنز مورد نیاز خاک و کود شیمیایی استفاده می شود. که به این شکل به تغذیه شدن گیاهان کمک می گردد.

لوریل سولفات:

لوریل سولفات یکی از مهم ترین سولفاتهایی است که در تولید مواد شوینده به کار می رود و از آن به وفور در این زمینه استفاده می شود. در واقع مهم ترین کاربرد لوریل سولفات که از مهم ترین سولفات های صنعتی است، تولید شامپو ها در انواع مختلف است.

لوریل اتر سولفات:

این نوع سولفات نیز همانند لوریل سولفات از جمله مهم ترین و رایج ترین سولفات هایی است که در ساخت مواد شوینده نظیر: شامپو استفاده می شود.

آیا سولفات های صنعتی سرطان زا هستند؟

بسیاری از افراد می پندارند که سولفات های صنعتی سرطان زا هستند و برای انسان ها مضر می باشند. اما در این خصوص باید بگوییم که سولفات های صنعتی سرطان زا نبوده و از جمله ترکیبات ایمن در نظر گرفته می شوند.

همچنین لازم به ذکر است که اگر سولفاتها دارای غلظت کمتر از ۲ درصد باشند فاقد خاصیت تحریک کنندگی نیز می باشند. اما اگر غلظت این سولفاتها از ۲ درصد بیشتر باشد خاصیت تحریک کنندگی آن افزایش پیدا می کند و باعث خشکی پوست و مو می شود.

 

کاربردهای دیگر سولفاتها

همان طور که در قسمت بالا اشاره شد این مواد کاربرد گسترده ای در صنعت داردو همچنین،سولفات در زندگی که به عنوان پاکننده صورت در خمیردندان  استفاده میگردد. به دلیل خاصیت کف کنندگی در تهیه شامپو و سایر مواد شوینده و محصولات زیبایی کاربرد دارد. جالب است بدانید که به عنوان مکمل های معدنی برای خاک و موجودات زنده از جمله انسان و حیوان کاربرد دارد.به عنوان مثال سالیانه بالای چندین تن در صنعت مورد استفاده قرارمیگیرد.گچ که سولفات هیدراته  تشکیل میشود.برای تولید پلاستر استفاده میشود.

روش های تولید سولفات ها

۱٫اکسیداسیون سولفید آهن

۲٫از طریق اضافه کردن آهن ،هیدروکسیدیا اکسید آهن به اسید سولفوریک تولید میشود.

 

قیمت سولفات ها

شرکت های بسیاری در زمینه تولید و فروش انواع سولفات ها فعالیت دارند. که با کیفیت های بالا این محصولات را در اختیار کارخانه ها و صنایع مختلف قرار میدهند. شرکت پرهام شیمی از جمله شرکت هایی  است که در این زمینه فعالیت دارد .برای اطلاعات بیشتر و آنالیز این محصولات میتوانید با شماره ۰۹۱۲۲۰۷۴۳۱۲ تماس حاصل فرمایید.

بخش پایانی:

سولفاتهای صنعتی که به میزان زیادی در صنایع مختلف استفاده می شوند. را برای شما مورد بررسی قرار دادیم تا از ویژگی های آنها مطلع باشید. مجموعه پرهام شیمی ارائه دهنده و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی از جمله سولفات های صنعتی است که کارخانه های صنعتی می توانند از این مجموعه برای تهیه سولفات های صنعتی کمک بگیرند.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *