نیترات چیست؟

نیترات یون چند اتمی ،حاصل از فرآیند اسید نیتریک میباشد.تعداد زیادی از ترکیب های فلزی و نافلزی  همانند نیترات مس،نیترات اوره و.. با یون نیترات میتوانند پیوند تشکیل دهند. مقدار نیترات در آب های آشامیدنی براساس استاندارد سازمان جهانی بهداشت ۵۰ و۳ میلی گرم برلیتر میباشد.در حالی که در کشورهای توسعه یافته این آمار  ۱۰میلی گرم اعلام شده است.متاسفانه چند سالی است که مقدار این استاندارد در تهران به بالای ۵۰  رسیده است که این مقدار نیترات سرطان زا میباشد. مقدار نیترات در خون،با وجود این عوامل باعث کم خونی و مشکل تنفسی هم میشود.

نیترات ها

کاربرد نیترات ها

  1. به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی جهت بهبود بخشیدن به سرعت رویش
  2. در فرآیند های صنعتی مانند کاغذ سازی و مهمات سازی
  3. به عنوان نگهدارنده در صنایع غذایی، به سوسیس و کالباس و انواع کنسروها

نیترات و تاثیر آن بر سلامتی

نیتریت که ترکیبی اکسیداسیونی از نیترات میباشد برا ی انسان سمی و خطر ناک است در حالی که نیترات به تنهایی یک ماده سمی برای انسان محسوب نمیشود.شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چه زمانی نیترات ها میتواند برای انسان مضرر باشند؟در این مقاله ما قصد داریم به عواملی اشاره کنیم که باعث میشوند که این ماده شیمیایی که  برای انسان و محیط زیست خطرناک باشد .در ادامه مطلب به تعدادی از این موارد اشاره میکنیم:

میزان مصرف در کشاوزری

  • به کار بردن بیش از حدکود های شیمیایی حاوی نیترات برای سرعت بخشیدن به رویش گیاهان
  • افزودن نیترات به صورت نیترات سدیم و نیترات پتاسیم به کودهای کشاورزی
  • وجود درصد و مقادیر زیادی از نیترات در سبزی های برگی

پسماند های صنعتی

  • در بسیاری از فرآیند های صنعتی از جمله کاغذ سازی و مهمات سازی مقدار زیادی پسماند های حاوی نیترات تولید میشود که برای انسان مضرر و خطرناک میباشد.
  • آلودگی هوا از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی در ماشین ها و نیروگاه هاو انواع موتور ها که منجر به تولید اسیدنیتریک و آمونیاک شده و در نهایت این مواد به صورت  باران های اسیدی به سطح زمین باز میگردند.

نحوه مصرف در صنایع غذایی

  • افزودن بیش از حد نیترات های سدیم و پتاسیم در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده ،خاصیت ضدباکریایی  این ترکیب ها از رشد باکتری های مضرری مانند کلستریدیوم بوتولینیوم در غذاهایی کنسروی جلوگیری میکند.
  • استفاده غیر اصولی و بیش از حد از مواد نگهدارنده  در تولید محصولات غذایی یک ماده سرطان زا به نام نیتروزآمین ایجاد میکند که تعدادی از نیتروزآمین ها تومورهای بدخیم در بدن انسان ایجاد میکنند.که احتمال مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ و معده را تشدید مینماید.

انواع نیترات:

نیترات پتاسیم

نیترات کلسیم

نیترات سرب

نیترات منیزیم

خرید و فروش نیترات

در کشور ایران شرکت های  زیادی وجود دارند که به تولید و فروش نیترات میپردازند. شرکت پرهام شیمی از جمله شرکت هایی میباشد که با چندین سال سابقه در این زمینه انواع نیترات و کودهای شیمایی را به مشتریان خود عرضه نموده است در حال حاضر نیز آماده همکاری با تمایی صنایع غذای و کشاورزی مباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مراجعه به اطلاعات تماس در بخش تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید،کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان میباشند.و یا اینکه با شماره ۰۹۱۲۲۰۷۴۳۱۲ تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *