اسید سولفونیک

اسید سولفونیک

اسیدسولفونیک|سولفونیک اسید|پرهام شیمی

اسید سولفونیک چیست؟

اسید سولفونیک، یک ترکیب سولفور آلی است. که به آن LABSA نیز گفته می‌شود، قهوه‌ای رنگ است و از آن در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. در این ترکیب R یک گروه آلکیل یا آریل و  گروه هیدروکسیل سولفونیل می‌باشد. در حقیقت در این ماده جایگزینی یک گروه هیدروکسیل با یک بخش آلی صورت گرفته است. همچنین به نمک‌ها و یا استرهای سولفونیک، اسید سولفونات نیز می‌گویند. سولفونیک اسید به انگلیسی:( Sulfonic acid) دسته ای از ترکیبات آلی گوگرد است که فرمول کلی آن به صورت RS(=O)2–OH است که در آن R نشان دهنده یک گروه آلکیل یا آریل است .

محصولات شوینده از قابلیت پاک کنندگی بسیار خوبی برخوردار هستند و از آن‌ها به منظور شستشو استفاده می‌شود.مواد شوینده برای این که بتوانند پاک کنندگی خوبی داشته باشند، باید حاوی برخی مواد شیمیایی مانند سورفکتانت یا مواد فعال سطحی باشند. تا بتوانند خاصیت کف کنندگی و خاصیت شویندگی را به محصول منتقل کنند. سورفکتانت‌هایی مانند سولفونیک اسید به دلیل داشتن ساختار مولکولی خاص قادر هستند لک‌ها و چربی‌ها را در خود حل نموده و آلودگی را از محیط شستشو جدا کنند.

اسیدسولفونیک

ویژگی  اسیدسولفونیک

سولفونیک اسید، یکی از این ترکیبات آلی است. که در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی خواص شیمیایی، کاربرد و روش تولید آن بپردازیم.محصولات شوینده از قابلیت پاک کنندگی بسیار خوبی برخوردار هستند و از آن‌ها به منظور شستشو استفاده می‌شود.مواد شوینده برای این که بتوانند پاک کنندگی خوبی داشته باشند. باید حاوی برخی مواد شیمیایی مانند سورفکتانت یا مواد فعال سطحی باشند. تا بتوانند خاصیت کف کنندگی و خاصیت شویندگی را به محصول منتقل کنند. سورفکتانت‌هایی ماننداین ماده شیمیایی به دلیل داشتن ساختار مولکولی خاص قادر هستند لک‌ها و چربی‌ها را در خود حل نموده و آلودگی را از محیط شستشو جدا کنند. 

یکی از این ترکیبات آلی است که در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی خواص شیمیایی، کاربرد و روش تولید آن بپردازیم.از خواص و ویژگی‌های اسید سولفونیک می‌توان قابلیت محلول در آب، غیر فرار و جاذب رطوبت بودن آن اشاره کرد. ضمن این که از آن تحت عنوان عوامل ماده امولسیون کننده، مواد افزودنی و روغن‌های روان ‌کننده یاد می‌شود.

کاربرد اسید سولفونیک

 به عنوان ماده اولیه یا مواد همراه در بسیاری از واکنش‌های آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جرم مولی این محصول ۱۷/۱۵۸ گرم بر مول وبا چگالی  ۳۲/۱ گرم بر سانتی متر مکعب می‌باشد. توجه داشته باشید که در دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد به نقطه جوش می‌رسد.

کاربرد اسید سولفونیک

یکی از مصارف و استفاده‌های اسید سولفونیک این است .که از آن به عنوان کاتالیزور در ساخت ترکیبات شیمیایی در صنعت استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای جالب این ماده این است که سبب می‌شود رنگ با استحکام لازم به پارچه بچسبد و طرح بر روی آن قرار بگیرد.

حتی صابون‌هایی که از ترکیبات سولفونات ها تشکیل شده اند، در آب سخت تولید سفیدک نمی‌کنند. دلیل این موضوع این است که یون‌های کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت برعکس کربوکسیلات‌ها سبب تشکیل رسوبات نامحلول با سولفونات‌ها نمی‌گردند. در فرمولاسیون مواد شوینده، انواع پودر شستشو، دترجنت‌های خانگی، صابون مایع و جامد و همچنین ساخت سموم دفع آفات و در صنایع تولید رنگ استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به مصارف آن در رنگ سازی، داروسازی، باتری سازی و کاتالیزور اشاره کرد.

خواص اسیدسولفونیک

 

خواص اسید سولفونیک پاکسان

پاکسان یکی از شرکت‌های تولیدکننده اسید  است که محصولات خود را بهترین کیفیت تولید و به بازار عرضه می کند.  به دلیل قطبیت بالایی که دارد، به مواد جامد کریستالی یا مایعات غلیظ با نقطه جوش بالا متمایل است.

 

این ماده اصولا بی رنگ و غیر اکسید کننده است و تحت عنوان کاتالیزور اسید در واکنش‌های آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل داشتن اسیدیته بالا، در آب قابل حل است، در حالی که اسیدهای سولفونیک با زنجیره طولانی‌تر، از ویژگی شویندگی برخوردار می‌باشند.

روش تولید سولفونیک اسیدها

به طور کلی برای تولید سولفونیک اسید، روش سولفوناسیون الکلیل بنزن خطی به کار می‌رود. ترکیبات تشکیل دهنده آن شامل گوگرد، اکسیژن، الکیل بنزن خطی و اسید سیتریک است.

قیمت اسید سولفونیک پاکسان

هم اکنون در کشور ما برخی شرکت‌ها تولید کننده یا عرضه کننده اسید سولفونیک و همچنین انواع دیگر اسید ها مانند اسیداستیک،اسید سولفوریک هستند. یکی از این شرکت‌های تولیدکننده ، شرکت پاکسان است. و همچنین پرهام شیمی یکی از شرکت های عرضه کننده میباشدکه این مواد شیمیایی را با قیمت مناسب و کیفیت بالا در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می‌دهد.شما عزیزان می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت اسیدسولفونیک با کارشناسان پرهام شیمی تماس حاصل فرمایید. در صورت هرگونه سوال، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. کارشناسان ما ضمن پاسخگویی به سوالات شما عزیزان مشاوره و راهنمایی‎‌ لازم را نیز اارائه می‌دهند.تا خریدی با کیفیت و قیمت مناسب داشته باشید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۳۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع مکالمه
با کلیک در این بخش با ما ارتباط باشید