کاربرداسیدسولفوریک

کاربرداسیدسولفوریک در صنایع مختلف

کاربرداسیدسولفوریک،آیا میدانید اسید سولفوریک چه کاربردی دارد؟آیا تا به حال به این فکر کرده اید اسید سولفوریک چه تاثیری در اقتصاد جامعه و محیط زیست دارد؟

با توجه به پراستفاده بودن و طیف وسیع کاربرد اسید سولفوریک وگستردگی بازار مصرف آن ،تولید اسید سولفوریک اهمیت بسزایی دارد.درصد بالایی از مصرف اسید سولفوریک در کشاورزی میباشد.میزان مصرف سولفوریک اسید در یک کشور شاخص مناسبی برای سنجش روند اقتصادی یک جامعه می باشد ما در این مقاله قصد داریم کاربرد های اسید سولفوریک در صنایع مختلف را ذکر کنیم.

کاربرداسیدسولفوریک

 

برخی از کاربردهاو موارد مورد مصرف سولفوریک اسید:

  • کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی:

همان طور که در بخش اول مقاله گفتیم عمده کاربرد اسید سولفوریک در صنایع مختلف ، در کشاوزری جهت  تولید کودهای  شیمیایی فسفاته و از بین بردن شوری خاک  میباشد.سولفوریک اسید که نام دیگر این  ماده شیمایی  ایست که  حدود ۶۰ % از مصرف آن درکارخانه های تولید کودهای شیمیایی ،برای تولید سولفات آلومینیوم  به همراه آمونیاک مورد استفاده قرار میگیردو همچنین با افزودن این اسید به سنگ فسفات ،کودNSP(سوپرفسفات نرمال) تولید شده و اسید فسفریک از طریق فرایند (Wet Process)مرطوب به کمک اسید سولفوریک به وجود می آید.درصد کمی از این اسید به صورت مسقیم در صنعت کود شیمیایی به شکل کود مایع استفاده میشود.

سولفوریک اسید با قدرت هیرولیز قوی، به عنوان حلال چربی و لیپید می باشد به دلیل دارا بودن این خاصیت  و ویژگی به عوان شوینده و زداینده آلاینده ها مورد استفاده قرار میگیرد.در صنعت چرم سازی برای پاک کردن مو و چربی روی پوست  از طریق سولفید هیدروژن سدیم موجود دراین  اسید  کاربرد دارد بعد از این مرحله ، چرم خاصیت شکنندگی پیدا کرده و باعث ایجاد مشکل در رنگ آمیزی محصولات چرمی شده برای رفع این مساله   و زیرسازی جهت پوشش و رنگ کاری،اسید سولفوریک ،بی سولفیت سدیم ،و…. به کار میبرند.

  • کاربرد در صنایع فولاد :

در صنعت فولاد و آن برای ایجاد محصول جانبی صنعت فولاد ،سولفوریک اسید از طریق بازیافت گاز های حاوی آمونیاک منتهی به تولید سولفات آمونیوم شده،مورد استفاده قرار میگیرد.و در عملیات اکسید های فلزات،جهت چربی زدایی از طریق (picking) به کار می رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع مکالمه
با کلیک در این بخش با ما ارتباط باشید